18

maj

Wybieramy sokowirówkę

Sok ze świeżych owoców możemy dzisiaj przygotować korzystając z różnych urządzeń. Do najbardziej popularnych od wielu lat należą sokowirówki. Ostatnio dołączyły do nich wyciskarki do owoców oraz wyciskarki do owoców cytrusowych.

Te ostatnie urządzenia mają bardzo prostą budowę. Najważniejszą ich częścią jest stożek, na którym kładzie się przekrojony na połówkę owoc. Wyciskarka włącza się automatycznie, aby się wyłączyła wystarczy zdjąć owoc ze stożka. Wśród najprostszych modeli wyciskarek do cytrusów chętnie są kupowane wyciskarki ręczne. Są one bardzo tanie, na najbardziej prostą nie powinniśmy zapłacić więcej niż 20 złotych. Wszystkie wyciskarki do cytrusów pracują bardzo cicho, wyciskają sok z owoców praktycznie do ostatniej kropli. Wybierając urządzenia do wyciskania soku, zwróćmy między innymi na budowę tych urządzeń.

otwór wsadowy w sokowirówce

O jakości sokowirówki będzie świadczył przede wszystkim materiał i jakość wykonania sitka. W dobrej jakości sokowirówce powinno znajdować się sitko ze stali nierdzewnej. Na pewno nie warto kusić się na zakup tanich sokowirówek z plastikowym sitkiem. Taka sokowirówka jest mało wydajna, sitko trzeba stale oczyszczać.

Przy wyborze możemy kierować się również wielkością otworu, w którym umieszczać będziemy owoce. Im większym otwór, tym oczywiście lepiej. Nie będziemy tracić czasu na krojenie owoców na mniejsze kawałki. Istotna jest jednak nie tylko wielkość otworu, ale także pojemnika na odpady. W sklepach znajdziemy modele sokowirówek z różnej wielkości pojemnikami.

W tych najmniejszych, o pojemności 1 litra nie zmieści się zbyt wiele skórek i miąższu z owoców. Lepiej wybierzmy więc model z większym, trzy i pół litrowym pojemnikiem. Nowoczesnych wyciskarek i sokowirówek nie musimy już myć ręcznie. Zdecydowana większość dostępnych dzisiaj modeli nadaje się do mycia w zmywarce. Jeszcze kilka słów na temat rodzajów wyciskarek. W chwili obecnej największym zainteresowaniem konsumentów cieszą się wyciskarki dwuślimakowe. Są one bardziej wydajne od wyciskarek jednoślimakowych.